twoDotsSmallAltText

Atsakingas skolinimasis: kaip sumažinti rizikas?

Atsakingas skolinimasis – tai gebėjimas prieš planuojant paskolą atidžiai įvertinti, ar ji tikrai reikalinga ir kiek galite sau leisti skolintis be rizikos. Paskolą gausite greitai ir paprastai, tačiau neįvertinę savo galimybių, vėliau galite susigadinti kredito istoriją. „Dėmės“ kredito istorijoje gali užkirsti kelią pasiskolinti reikiamą sumą svajonių būstui ar kitam svarbiam pirkiniui.

Kada verta imti paskolą?

Net ir savo finansus kruopščiai planuojantys žmonės nėra apsaugoti nuo gyvenimiškų netikėtumų. Liga, sugedusi buitinė technika ar skubi kelionė gali priversti kaip reikiant patuštinti kišenę. Jei nėra tokiam atvejui skirtų santaupų, verta apsvarstyti galimybę pasiimti paskolą.

Svarbu, kad gavus atlyginimą ir sumokėjus paskolos įmoką nesuprastėtų įprasta žmogaus gyvenimo kokybė. Paskolos įmokų suma turėtų neviršyti 40 proc. gaunamų oficialių pajamų. Toks procentas nurodomas Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo gairėse.

Paskolą palankiausia imti tada, kai didėja atlyginimas ir gerėja kreditingumo rodikliai. Tai leidžia pasiskolinti geresnėmis sąlygomis, nes bankai ir kitos finansų institucijos įvertina didesnes pajamas bei gerą kredito istoriją kaip mažesnę riziką. Dėl to gali būti suteikiamos mažesnės palūkanų normos ir lankstesnės grąžinimo sąlygos. Atsakingas skolinimasis įpareigoja įsitikinti, kad jūsų finansinė padėtis yra stabili ar gerėjanti.

Kada verčiau susilaikyti nuo paskolos?

Palankios „Fjord Bank“ paskolų sąlygos ir mažos palūkanos vilioja. Tačiau prieš apsisprendžiant imti paskolą būtina apgalvoti visus „už“ ir „prieš“. Atsakykite sau į šiuos klausimus ir tikrai suprasite, ar paskola yra geras sprendimas.

1. Ar tikslinga skolintis būtent šiam pirkiniui?Ar šis daiktas pagerins mano gyvenimo kokybę ilgam? Susilaikyti nuo paskolos verta, kai daiktas nėra būtinas ir reikšmingas buityje. Skolinimasis malonumų ir įgeidžių tenkinimui priskiriamas finansiškai neatsakingam elgesiui.

2. Ar mano savijauta šiuo metu tinkama priimti svarbius sprendimus? Didžiausios finansinės klaidos padaromos, kai žmogų užvaldo emocijos. Vadinamasis emocinis pirkimas – tai būdas nusiraminti emociškai išlaidaujant nebūtiniems daiktams. Tiesa, išlaidauti nebūtinoms prekėms skatina ne tik bloga, bet ir labai pakili savijauta. Būdami pernelyg optimistiški galime pervertinti savo finansines galimybes ir pridaryti klaidų.

3. Ar tikrai galėsiu laiku atiduoti paskolą? Regis, toks elementarus klausimas, tačiau vis tiek pasitaiko atvejų, kai jis nėra iki galo apsvarstomas. Kad atsakytumėte į jį, galite ant lapo surašyti visas savo pajamas, finansinius įsipareigojimus ir numatomas išlaidas.

4. Ar paskola vis dar atrodo kaip geras pasirinkimas? Ar paskola netrukdys esamiems ateities planams (pavyzdžiui, norimai gauti būsto paskolai, automobilio lizingui ir pan.)? Atsakingas skolinimasis padeda išvengti papildomų skolų, kurios ateityje turėtų įtakos būtiniems ir gyvenimo kokybę gerinantiems pirkiniams.

5. Ar pasiskolinta suma nėra per didelė ir nekels finansinės įtampos? Nepervertinkite savo būsimų pajamų ir skolinkitės tik tiek, kiek galite sau leisti.

Atmintinė prieš skolinantis

Atsakingas skolinimasis padeda išvengti perteklinio įsiskolinimo, apsaugoti kredito istoriją ir ilgainiui palaikyti gerą finansinę sveikatą.

· Įsitikinkite, kad paskola jums tikrai reikalinga.

· Paskolos įmoka turėtų neviršyti 40 proc. gaunamų oficialių pajamų.

· Įsitikinkite, kad tikrai galėsite paskolą atiduoti laiku.

· Susisiekite su keliais skirtingais kreditoriais ir įvertinkite jų pasiūlymus.

· Palyginkite skirtingų kreditorių BVKKMN procentinę išraišką.

· Prieš pasirašydami sutartį, įsitikinkite, kad pilnai suprantate paskolos sąlygas, įskaitant palūkanų normas, grąžinimo terminus ir galimus mokesčius.

· Turėkite santaupų, skirtų nenumatytiems atvejams.

· Įvertinkite poreikį apsidrausti įmokų draudimu – laikino nedarbingumo atveju ar netekus darbo įmokas padengs draudimas.

Tik gerai susipažinę su šia informacija, pildykite paraišką paskolai gauti.

Norinčius pasikonsultuoti kviečiame kreiptis telefonu +370 525 11181 bei el. paštu [email protected].